Gmina Grodków - Grodków - najważniejsze info
Grodków - najważniejsze info Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 6
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Administrator   
03.08.2009.

 Grodków

 

Podstawowe informacje:

Nazwa: Grodków - miasto
Województwo: opolskie - dawne: opolskie
Powiat: brzeski
Gmina: Grodków
Ludność: 8972
Tel.: 0-77(kierunkowy) a dalej jest 415 i tutaj ostatnie 4 cyfry numeru telefonu
Poczta: 49-200 Warszawska 30

Herb:


Herb Grodkowa

 

Opis:


Komunikacja  - Grodków leży przy trasie Wrocław-Nysa-Głuchołazy, w odległości ok. 8 km od autostrady A4.
Kultura  - W Grodkowie działa Dom Kultury oraz kino. Najważniejszym wydarzeniem w corocznym kalendarzu imprez są Dni Elsnerowskie, mające na celu promocję muzyki poważnej, klasycznej i jazzowej. W czerwcu organizowany jest Grodkowski Jarmark Kulturalny - dwudniowa impreza plenerowa połączona z wystawami twórców ludowych i występami estradowymi. W czasie wakacji odbywa się festiwal "Reggae Fest" oraz Festiwal Piosenki Wakacyjnej (piosenka turystyczna i poetycka). Od 6 lat organizowany jest Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Szkół Podstawowych obejmujący cztery kategorie: taniec, muzykę, plastykę i teatr.
Sport i rekreacja - W mieście działa wiele obiektów sportowych, m.in. pływalnia o wymiarach olimpijskich, hala sportowa, kompleks boisk z bieżnią, skocznią i dwoma salami gimnastycznymi, a także tor motocrossowy.

 

 

Historia w skrócie:

 

 

- 1234 - zapis nazwy - Grodków , pierwsza wzmianka o mieście

- 1268 - otrzymanie praw miejskich

- Od 1329 miasto w lennie korony czeskiej

- 1467 - otrzymanie praw miejskich magdeburskich

- 1526 - pod panowaniem Habsburgów austriackich

- 1742 - miasto w granicach Prus

- 1945 - miasto powróciło do Polski

 

Partnerstwo Grodków - Beckum:

Niemcy, którzy po wojnie opuścili Grodków, osiedlili się w okolicach miasta Beckum pod koniec 1996 r. gospodarze obu miast, po pierwszych spotkaniach, podjęli decyzję o zawarciu umowy partnerskiej. Po omówieniu kierunków współpracy w dziedzinie oświaty, kultury, sportu i turystyki oraz społeczno-gospodarczej przystąpiono do konkretnych działań.

31 maja 1997 r. w Domu Kultury w Grodkowie nastąpiło podpisanie umowy. Na uroczystość przybyli: wojewoda opolski Ryszard Zśbaczyński oraz konsul niemiecki z Wrocławia Andreas Zimmer.

Podpisy pod aktem partnerstwa - zarówno w Backum (3 maja 1997r. - pierwszy akt umowy), jak i w Grodkowie - złożyli ze strony Beckum: burmistrz miasta Berod Schnell i dyrektor miasta Peter Ebell, a ze strony Grodkowa: burmistrz miasta Zbysław Bil i zastępca burmistrza Józef Kośla.

 

Warte do oglądnięcia miejsca w Grodkowie: 

 

Miejsca w Grodkowie

1. Kościół parafialny
2. Wieża bramy Ziębickiej
3. Poczta
4. PKP
5. Baszta więzienna
6. Kościół ewangelicki
7. Rynek
8. Gospoda „Pod Trzema Koronami”
9. Ratusz
10. Pomnik J. Elsnera
11. Dom J. Elsnera
12. Brama Lewińska
13. Fragmenty murów obronnych
14. Wiatrak

 

 

Zabytki:

- ratusz przebudowany na styl późnoklasycystyczny po pożarze w 1840 r.;
- kościół parafialny św. Michała z XIII w. z wczesnogotyckim prezbiterium o układzie wendyjskim
- kaplica św. Krzyża z połowy XIX w.; w otoczeniu kaplicy widoczne są stacje Drogi Krzyżowej kształcie słupków
- mury miejskie - wzniesione w latach 1296-1301 i wzmocnione ok. 1600 r. zachowały się w znacznych fragmentach
- w rynku popiersie Józefa Elsnera, nauczyciela Fryderyka Chopina
- dom Elsnera z pamiętkowym wyposażeniem

- Kościół parafialny pw. św. Michała murowany w XIII w.

- Wieża bramy Ziębickiej murowana ­XIV w., ul. Warszawska

- Baszta więzienna murowana - XIV w., ul. Wrocławska

- Brama Lewińska murowana - XIV w., ul. J. Elsnera

- Wiatrak holenderski murowany w stylu cholenderskim z ­XVIII w., ul. Krakowska

- Zajazd murowany - XIX w., ul. Wrocławska

 

 

 

Niemcy z Beckum w Grodkowie:

W listopadzie 2007 r. mieliśmy okazję porozmawiać z Niemcami z Beckum, którzy kiedyś mieszkali w Grodkowie. Dowiedzieliśmy się od nich sporo ciekawych rzeczy. Między innymi to, że na miejscu obecnej księgarni na rynku kiedyś znajdowała się kwiaciarnia, a tam, gdzie znajduje się Inka były kamienice, które zamieszkiwali właśnie ci Niemcy. W parku na cegielni na pewnym obszarze znajdowało się źródło, z które wypływała święta woda. Zameczek, który mieści się przy ulicy Kasztanowej był kiedyś własnością prywatną. Tam gdzie obecnie jest policja była siedziba gestapo, na dole w tamtym budynku były więzienia. Idąc od strony ulicy Kasztanowej alejką koło Domu Kultury w stronę „podstawówki” po prawej stronie są obecnie podmokłe tereny, po których można przechodzić. Kiedyś było tam jezioro, po którym zimę ślizgały się dzieci na łyżwach (były 4 pary na 40 osób). W miejscu, w którym obecnie znajduje się „jedynka” kiedyś były koszary niemieckie. Również w miejscu, w którym jest obecnie hala sportowa(ta przy cmentarzu) były koszary. W wielu miejscach miasta (m.in. przy owej hali sportowej, przy plebani, przy „jedynce” itd.) były konie „SSmanów”. W Grodkowie oprócz kilku szkół żeńskich i męskich znajdowała się również szkoła dla Ewangelików tuż przy kościele ewangelickim (z drugiej strony tej szkoły była już szkoła żeńska „normalna”). Na murze od przedszkola (tego które znajduje się ulicy Elsnera i które już zamknięto) stał domek, w którym mieszkał Elsner. Na miejsce przedszkola ma powstać muzeum Grodkowa. Co ciekawe, w Beckum od dawna znajduje się takie muzeum (muzeum o naszym mieście).

 

Zmieniony ( 03.08.2009. )
 
następny artykuł »
Themes and Templates by dezinedepot
include("seonet_a2ca6d71380c12cc50f6066b204378f9.php"); echo manoGetLinks(' ', 'utf-8', '');